TRIDUUM PASCHALNE W PARAFII CHŁOPICE

with Brak komentarzy

Drodzy Parafianie. Siostry i Bracia.

W szczególnych warunkach przychodzi nam w tym roku świętować najważniejsze tajemnice naszej wiary. Trzeba nam przyjąć to niespodziewane i bolesne doświadczenie w pokorze, i przez modlitwę ofiarować je miłosiernemu Bogu za grzechy nasze i całego świata. Ojciec Święty powiedział dziś, w pustej bazylice Św. Piotra, znamienne słowa:

„…Spójrzmy w nasze wnętrze. Jeśli będziemy wobec siebie szczerzy, to zobaczymy nasze niewierności. Jak wiele kłamstw, obłudy i dwulicowości! Ileż dobrych intencji zdradzonych! Ileż niedotrzymanych obietnic! Ileż postanowień się rozpłynęło! Pan zna nasze serce lepiej niż my, wie jak słabi i niestali jesteśmy, jak często upadamy, jak ciężko nam powstać i jak trudno uleczyć niektóre rany. A co uczynił, żeby wyjść nam naprzeciw, żeby nam służyć? To, co powiedział przez proroka: „Uleczę ich niewierność i umiłuję ich z serca”. Uzdrowił nas, biorąc na siebie nasze niewierności, odpuszczając nam nasze zdrady….“
„…Bo kiedy czujemy się przyparci do muru, kiedy znajdujemy się w ślepej uliczce, bez światła i bez wyjścia, kiedy wydaje się, że nawet Bóg nie odpowiada, abyśmy pamiętali, że nie jesteśmy sami. Jezus doświadczył całkowitego opuszczenia, sytuacji najbardziej Jemu obcej, aby być w pełni solidarnym z nami. Uczynił to dla mnie, dla ciebie, żeby ci powiedzieć: «Nie lękaj się, nie jesteś sam. Doświadczyłem w pełni twojej rozpaczy, aby być zawsze u twego boku» – zaznaczył Ojciec Święty. – Oto jak dalece Jezus nam służył, zstępując w otchłań naszych najokrutniejszych cierpień, aż po zdradę i opuszczenie. Dzisiaj, w dramacie pandemii, w obliczu tak wielu pewników, które się rozpadają, w obliczu wielu zdradzonych oczekiwań, w poczuciu opuszczenia, które ściska nam serce, Jezus mówi do każdego z nas: «Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość. Poczujesz pocieszenie Boga, który cię podtrzymuje»…“

A więc odwagi! Pan nas doświadcza, ale i uzdrawia. Takie doświadczenie ma moc oczyszczenia, trzeba tylko chcieć zaczerpnąć ze źródeł nieskończonego Bożego Miłosierdzia.

Przeżyjmy te święte dni w łączności z naszym Zbawicielem, z Jego Bolesną Matką, w łączności z naszą wspólnotą parafialną, nie poddawajmy się zwątpieniu, lękowi i rozpaczy. Niech to będzie w tym roku łączność duchowa. Nie zapomnijmy także o życzeniach, składanych telefonicznie, smsami, mailowo, na Facebooku czy przez inne środki komunikacji. Pamiętajmy, że po nocy Wielkiego Piątku przyszedł poranek Zmartwychwstania.

Jako duszpasterze chcielibyśmy Wam zaproponować także pewne, możliwe do zrealizowania w obecnych warunkach, okruchy posługi sakramentalnej i duchowej.

 • Nie mogąc skorzystać ze spowiedzi sakramentalnej, zróbmy sobie rachunek sumienia i postarajmy się wzbudzić żal za grzechy. Akt żalu doskonałego sprawia, że uzyskujemy prawdziwe przebaczenie grzechów. Jeśli ustaną przeszkody dla odbycia spowiedzi, przy najbliższej sposobności trzeba wyznać te grzechy na spowiedzi sakramentalnej.
 • Przyjmujmy Komunię Świętą duchową. Komunia duchowa jest to gorące pragnienie przyjęcia Pana Jezusa.
 • Korzystajmy z transmisji liturgii w mediach.  Nabożeństwa Triduum Paschalnego z Jasnej Góry w tym roku mają być transmitowane przez Telewizję Polską w programie TVP1. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Odbywać się będą w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

………………………………

 

W NASZEJ PARAFII:

WIELKI CZWARTEK – Chłopice, Jankowice

 • Msza Święta Wieczerzy Pańskiej będzie celebrowana w kościele parafialnym w Chłopicach, bez udziału wiernych

 • O 17.00 ksiądz z Najświętszym Sakramentem przejedzie, w otwartym samochodzie, przez Chłopice i Jankowice, błogosławiąc wszystkich mieszkańców i prosząc o zatrzymanie klęski zarazy.

 • Trasa przejazdu: Od kościoła w Chłopicach w stronę wioski dolną drogą, na „Figurę”, obok Gminy, w stronę Łowiec, następnie przez „Porolek”, drogą od Gminy do szkoły, dalej przez „Zagumnia” w stronę Sośniny, przez „Murowankę” do Jankowic. Tam dolną drogą w stronę Mokrej i z powrotem drogą górną, obok kościoła, przez IHR do Chłopic.

 • Proszę, by w czasie przejazdu stanąć przy oknach, na balkonach lub przed domem z zapalonymi świecami, trwać na modlitwie oczekując na błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Przejazd będzie wolny, więc należy uzbroić się w cierpliwość.

 • o 18.00 zgromadźmy się przed Telewizorem na transmisji Mszy Wieczerzy Pańskiej z Jasnej Góry.

WIELKI PIĄTEK – Chłopice

 • Od godziny 8.00 w kościele będzie adoracja Najświętszego Sakramentu oraz adoracja Krzyża.

 • Aktu adoracji dokonujemy przez uklęknięcie i głęboki ukłon. Nie całujemy Krzyża.

 • Liturgia ku czci Męki Pańskiej będzie odprawiona w kościele parafialnym w Chłopicach bez udziału wiernych

 • o 18.00 zgromadźmy się przed Telewizorem na transmisji z Jasnej Góry.

 • Adoracja prywatna będzie do godziny 20.00

WIELKI PIĄTEK – Jankowice

 • Od godziny 8.00 w kościele będzie adoracja Najświętszego Sakramentu oraz adoracja Krzyża.

 • Aktu adoracji dokonujemy przez uklęknięcie i głęboki ukłon. Nie całujemy Krzyża.

 • o 18.00 zgromadźmy się przed Telewizorem na transmisji z Jasnej Góry.

 • Adoracja prywatna będzie do godziny 20.00

WIELKA SOBOTA – Chłopice

 • Od godziny 8.00 w kościele będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie oraz adoracja Krzyża.

 • Aktu adoracji dokonujemy przez uklęknięcie i głęboki ukłon. Nie całujemy Krzyża.

 • Liturgia Wigilii Paschalnej będzie odprawiona w kościele parafialnym w Chłopicach bez udziału wiernych

 • o 18.00 zgromadźmy się przed Telewizorem na transmisji z Jasnej Góry.

 • Adoracja prywatna będzie do godziny 20.00

WIELKA SOBOTA – Jankowice

 • Od godziny 8.00 w kościele będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie oraz adoracja Krzyża.

 • Aktu adoracji dokonujemy przez uklęknięcie i głęboki ukłon. Nie całujemy Krzyża.

 • o 18.00 zgromadźmy się przed Telewizorem na transmisji z Jasnej Góry.

 • Adoracja prywatna będzie do godziny 20.00

…………………………………………………….

 

Na osobnej stronie znajdują się proponowane godziny adoracji. Bardzo proszę, aby w miarę możliwości ich przestrzegać. Ułatwi to  to w znacznej mierze zachowanie obowiązujących przepisów o ilości osób obecnych jednorazowo w kościele.

Każde 5 numerów domów będzie miało wyznaczony czas 30 minut na nawiedzenie kościoła i indywidualną modlitwę.

Ostatnie godziny adoracji będę dla tych, którzy nie mogli przyjęć w wyznaczonej porze. Dziękuję za zrozumienie i proszę o pewną dyscyplinę w tej sprawie.

…………………………………………………….

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA

 • INFORMACJE ZOSTANĄ PODANE PO OGŁOSZENIU DECYZJI RZĄDU RP ODNOŚNIE WARUNKÓW UCZESTNICTWA TEGO DNIA W LITURGII, W KOŚCIOŁACH.

  ………………………………

POZOSTAŁE INFORMACJE

 • W Wielki Piątek i Sobotę będzie można zabrać do domu poświęcone i pobłogosławione babeczki, które będą pieczone na plebanii i specjalnie zapakowane, przy zachowaniu wszelkich możliwych zasad higieny. Do opakowania będzie dołączona kartka z modlitwą błogosławieństwa pokarmów przy wielkanocnym śniadaniu.

 • Ofiary składane do skarbonek przy ołtarzu św. Rodziny w Chłopicach i na filarze z tyłu kościoła w Jankowicach będą przeznaczone na utrzymanie kościoła i parafii, natomiast ofiary z koszyka przy krzyżu na utrzymanie kościołów w ziemi Świętej.

 • Bardzo proszę aby podczas adoracji w kościołach zachować ustawową ilość osób (5) modlących się jednocześnie.

 • W Chłopicach proszę by wchodzić do kościoła głównymi drzwiami, a wychodzić bocznymi.

 • WAŻNE! Nie będzie nic niewłaściwego w tym, jeśli do kościoła, na adorację, przyjdziemy w gumowych rękawiczkach, czy w maseczce na twarzy !!! W tej sytuacji nikt się nie zdziwi, a dla nas będzie to także pewne poczucie bezpieczeństwa.

 • Przypominam że w naszych kościołach wszystkie newralgiczne miejsca (klamki, oparcia ławek itp.) są codziennie dezynfekowane specjalnymi środkami, a podczas adoracji dezynfekcja będzie wykonywana kilka razy w ciągu dnia.

 • Będzie także możliwość spowiedzi indywidualnej, na zasadach podanych w poprzednich ogłoszeniach.

………………………………………………

POWYŻSZE OGŁOSZENIA BĘDĄ AKTUALIZOWANE W MIARĘ POJAWIANIA SIĘ NOWYCH INFORMACJI I DECYZJI!

………………………………………………

Zapraszamy wszystkich do wspólnego, szczególnie duchowego, przeżywania nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

SZCZĘŚĆ BOŻE.

WASI DUSZPASTERZE.