HISTORIA BUDOWY

KOŚCIOŁA FILIALNEGO PW. MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ

W JANKOWICACH

 

         Jankowice to miejscowość w Powiecie Jarosławskim, w Gminie Chłopice, licząca ponad 800 mieszkańców. Od połowy XVIII wieku należy do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Chłopicach.

         Zamysł budowy kościoła filialnego powstał na początki lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy mieszkańców. Był to czas wychodzenia z komunistycznej niewoli, powiew wolności, zakończył się stan wojenny, pojawiły się realne możliwości szybkiego uzyskania niezbędnych pozwoleń. Frekwencja na Nabożeństwach w kościołach była bardzo duża i w małym, chłopickim kościele było coraz ciaśniej. Poza tym w wielu okolicznych miejscowościach zaczęły powstawać nowe kościoły i kaplice. Do tego doszła pilna jeszcze potrzeba wybudowania salki katechetycznej, gdyż dzieci przybywało, szkoła się powiększała, a nauka religii odbywała się w prywatnych domach, w mało komfortowych warunkach.

         W lipcu 1984 roku powstał pierwszy komitet budowy kościoła w Jankowicach. Ówczesny proboszcz w Chłopicach, ks. Dominik Sołtys, wyraził zgodę na podjęcie przygotowań do budowy, a w sierpniu o tym zamiarze został poinformowany Ks. Bp Ordynariusz Ignacy Tokarczuk, który odniósł się do planów powstania kościoła bardzo pozytywnie i obiecał pomoc. Od początku w sprawę planów budowy kościoła zaangażowany był także ks. Proboszcz z Pawłosiowa, Andrzej Chęć.

         Pierwsze zebranie wiejskie w sprawie budowy kościoła miało miejsce 9 września 1984 roku, propozycja została przyjęta pozytywnie przez obecnych na zebraniu mieszkańców. Jednak bardzo szybko pojawiły się pierwsze trudności. Z ofiarowania działki pod budowę wycofała się osoba, która wcześniej ją obiecała. Trzeba było znaleźć nową lokalizację dla kościoła. W grudniu 1984 roku działkę pod budowę ofiarował Pan Bolesław Kurecki, co pozwoliło na podjęcie odpowiednich procedur związanych z pozwoleniami na budowę, planami architektonicznymi i zbiórką środków. W sprawę budowy kościoła w Jankowicach zaangażował się także ks. Prałat Bronisław Fila z Jarosławskiej Kolegiaty. Wiosną 1985 roku rozpoczęły się oficjalne przygotowania do budowy kościoła, powstał komitet budowy, wyznaczono grupy pracy i skarbników.

         Pierwsze prace w terenie rozpoczęły się w lipcu 1985 roku. Wybudowano tymczasowy skład materiałów, złożono pierwsze dokumenty w Urzędzie Gminy w Chłopicach, w celu uzyskania odpowiednich pozwoleń. Na początku października tegoż roku, na miejscu przeznaczonym pod budowę kościoła został umieszczony i poświęcony drewniany krzyż, a 6 października odprawiono pierwszą Mszę Świętą przy ołtarzu polowym, której przewodniczył Ks. Dziekan z Wiązownicy. Przez cały październik na placu budowy gromadzili się mieszkańcy Jankowic odmawiając różaniec. Ojciec Ryszard Kurecki, dominikanin pochodzący z Jankowic, a pracujący w Grazu, w Austrii, ofiarował wiele potrzebnych do liturgii paramentów, które w listopadzie 1985 oraz w kwietniu 1986 roku dotarły do Jankowic.

         Przeciągało się uzyskanie odpowiednich pozwoleń na budowę w Urzędzie Gminy w Chłopicach, czym jednak nie przejmował się Ks. Biskup Tokarczuk, i podczas spotkania 27 lutego 1986 roku, polecił kontynuowania prac. Wreszcie 16 lipca 1986 roku Gminna Rada Narodowa w Chłopicach wydała pozwolenia na budowę, zatwierdziła plany kościoła zaprojektowane przez Inżyniera Sznajdera, które zostały zatwierdzone przez Departament budownictwa w Warszawie. 13 października 1986 roku Naczelnik Gminy Pan Stanisław Konieczny oraz przewodniczący Gminnej Rady Narodowej oficjalnie przekazali proboszczowi z Chłopic i przedstawicielom Komitetu budowy wszystkie niezbędne dokumenty. Od tego momentu budowa kościoła nabrała tempa. Jeszcze w październiku położono fundamenty, a do końca 1986 roku wymurowano przyziemie nowego kościoła. Przez całą zimę gromadzono materiały i fundusze na budowę, którą planowano kontynuować wiosną.

         Pod konie marca 1987 roku, w związku z rozpoczęciem prac remontowych przy kościele w Chłopicach oraz ze względu na pogarszający się stan zdrowia ks. Proboszcza Dominika Sołtysa, Ks. Biskup Tokarczuk powierzył kierowanie budową kościoła w Jankowicach Księdzu Andrzejowi Chęciowi, proboszczowi w Pawłosiowie. Od maja 1987 roku, na placu budowy, w prowizorycznej kaplicy, rozpoczęto systematyczne odprawianie niedzielnej Mszy Świętej, o godzinie 10.30, co mobilizowało mieszkańców. Prace bardzo szybko posuwały się do przodu. W maju 1989 roku budynek kościoła jest już ukończony w stanie surowym, pokryty dachem. W związki z tym po raz pierwszy, dnia 25 maja, miała miejsce w jankowickim kościele uroczystość I komunii Świętej dla 21 dzieci z Jankowic i Mokrej, a 18 czerwca tegoż roku Mszę Św. prymicyjna odprawił Ks. Ryszard Lis. Przez następne miesiące trwały prace wykończeniowe we wnętrzu kościoła, przy salce katechetycznej oraz dzwonnicy.

         W Święta Wielkanocne 1990 roku po raz pierwszy w Jankowicach, odprawiono uroczystości Triduum Paschalnego i poświęcono dzwonnicę i nowy dzwon. Od tego czasu w kościele odbywała się już normalna Służba Boża we wszystkie uroczystości oraz wybrane dni powszednie. W uroczystość Bożego Ciała z kościoła po raz pierwszy wyruszyła procesja Eucharystyczna. Jednocześnie trwały intensywne prace wykończeniowe, tynkowanie ścian zewnętrznych, porządkowanie placu przy kościele. Do wiosny 1991 roku podstawowe prace budowlane zostały zakończone, można było przystąpić do oficjalnego poświęcenia i przekazania budynku kościoła na potrzeby Kultu Bożego.

         Uroczystość poświęcenia kościoła przez Ks. Biskupa Ignacego Tokarczuka miała miejsce dnia 30 czerwca 1991 roku w obecności wielu kapłanów, sióstr zakonnych i parafian z Jankowic i Chłopic. Pamiątkowy kamień z tej uroczystości został wmurowany przy drzwiach głównych kościoła.

         Wówczas także oficjalnie zakończyła się posługa Księdza proboszcza z Pawłosiowa, który kierował budową kościoła i przekazanie posługi duszpasterskiej ponownie w ręce Kapłanów z Chłopic, Ks. Dominika Sołtysa i Ks. Marka Gajdy.

         Kościół w Jankowicach, jako kościół filialny parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Chłopicach, pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, stał się centrum duszpasterstwa w tej miejscowości ze wszystkimi tego skutkami, które obowiązują do dnia dzisiejszego.

W 1991 roku funkcję proboszcza w Chłopicach obejmuje Ks. Marek Gajda. W związku z tym, że przystępuje on do gruntownej konserwacji i remontu zabytkowego kościoła parafialnego w Chłopicach, prace przy kościele w Jankowicach powoli zwalniają. Wykonywane są tylko te najważniejsze i najpotrzebniejsze. Kościół funkcjonuje normalnie, liturgia jest sprawowana systematycznie a mieszkańcy Jankowic powoli przyzwyczajają się do tego stanu, który jest. Coraz trudniej podejmować nowe zadania, zanika zapał budowlany i zmniejsza się ofiarność. I tak przez kolejnych kilkanaście lat. Oczywiście prowadzone są ciągle jakieś drobne prace związane z nagłośnieniem, ogrzewaniem czy zagospodarowaniem terenu wokół kościoła.

Trzeba wspomnieć także, że wraz w budową kościoła postanowiono wygospodarować miejsce na cmentarz, który powstał na tej samej działce co kościół, kilkaset metrów powyżej budynku. W związku jednak z tym, że działka pod cmentarz nie była odrolniona, a opłaty z tym związane bardzo wysokie, na które nie stać było parafii, teren cmentarza został oficjalnie przekazany Gminie Chłopice. Dziś jest to cmentarz komunalny, zarządzany przez Gminę.

W tym miejscu nie można jednak zakończyć opisu budowy kościoła w Jankowicach, gdyż właściwie ona ciągle trwa. Ostatnie dziesięć lat to ponowny wzrost tempa prac przy kościele. Wiele osób zdawało sobie sprawę z tego, że prace należy kontynuować. Coraz bardziej także widoczne były różne mankamenty z czasu budowy. Szybkie tempo budowy i jakość ówczesnych materiałów budowlanych pozostawiały wiele do życzenia. Pojawiła się więc konieczność konserwacji lub ich wymiany. Nieocenione zasługi w tym względzie mają członkowie rady parafialnej, a szczególnie Nie żyjący już pierwszy kościelny w Jankowicach Pan Tadeusz Lis oraz obecnie pełniący tą posługę Pan Kazimierz Niziołek.

Dzięki ich zaangażowaniu i coraz większej ofiarności parafian, możliwe było podjęcie na nowo prac przy kościele. Najpierw zostało zamontowane nowe nagłośnienie. Następnie wymieniono wszystkie drewniane okna w części mieszkalnej i przyziemiu kościoła, które były bardzo już zniszczone na nowe z tworzywa sztucznego. W 2014 roku wykonane zostało centralne ogrzewanie w kościele – gazowe, nadmuchowe. Kolejne lata to malowanie wnętrza kościoła, remont salki katechetycznej, gruntowna konserwacja instalacji elektrycznej, nowe, granitowe schody przy wejściu głównym oraz kostka brukowa na części alejki przed fasadą budynku i schody od strony drogi. Największe natężenie prac przypada na ostatnie cztery lata. Wymienione zostają wszystkie pozostałe okna w budynku kościoła. Fasada zostaje ocieplona i pomalowana. Przeprowadzona zastaje konserwacja całego pokrycia dachowego budynku kościoła, remont piwnic, odwodnienie, a w ostatnim czasie także uporządkowanie otoczenia kościoła oraz nowa nawierzchnia na alejkach wokół budynku.

Ciągle w stanie surowym jest część mieszkalna, położona za prezbiterium kościoła, nad salką katechetyczną. I to jest najważniejsze zadanie na przyszłość dla mieszkańców i parafian.

Jako obecny proboszcz parafii w Chłopicach i Jankowicach, jeszcze raz chciałbym podziękować wszystkim ofiarodawcom, fundatorom, budowniczym i opiekunom a także wszystkim mieszkańcom, którzy podjęli trud i ogromne wyzwanie związane z budową kościoła Matki Bożej Różańcowej w Jankowicach. Nie do przecenienia jest ich wysiłek, zaangażowanie i ofiarność. Bogu niech będą dzięki za Jego błogosławieństwo i łaski, a Maryi, Pani Chłopickiej, Królowej Różańca Świętego za opiekę przez te wszystkie lata. Ci którzy odeszli do Pana niech odpoczywają w pokoju i ciszą się w niebie z daru zbawienia, a żyjący niech korzystają przede wszystkim duchowo, ze swojego kościoła, który wznosili i ciągle wznoszą na chwałę Boga i ku pożytkowi wszystkich wierzących.