1. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ NIEPOKALANEJ

Kapliczka jest umieszczona w niszy na ścianie domu numer 188, należącym do Państwa Władysławy i Marka Lotycz w Chłopicach. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Boskiej. Kapliczka powstała w 1961 roku, po wybudowaniu domu przez Państwa Lotycz. 
Powyższe informacje zostały zebrane przez Emilię i Eryka Tkaczyk z Jankowic na podstawie wspomnień  naszej krewnej Pani Władysławy Lotycz, mieszkanki Chłopic. 

……………………………………………………………….

 

2. KRZYŻ PRZYDROŻNY

Ten Krzyż przydrożny znajduje się w Chłopicach przy drodze powiatowej Jarosław- Radymno. Obok stawu staw i drogi gminnej prowadzącej przez wioskę do kościoła. 
Krzyż ma ponad 3m wysokości, wykonany jest z metalu, umieszczony na betonowym postumencie i pomalowany na kolor brązowy. Ogrodzony niskim, metalowym płotkiem. Po bokach rosną dwa świerki, a z tyłu jedna tuja. 
Krzyż powstał w 1981 roku. Początkowo był drewniany, gdy po kilku latach drewno spróchniało został zamieniony na metalowy. 
Głównymi inicjatorami postawienia krzyża byli Pan Antoni Wrucha, syn Błażeja i Pan Alfred Gilarski. 
Fundatorami byli okoliczni sąsiedzi m. in. Pan Marian Baran, Pan Władysław Kiełt, Pan Stanisław Sendyka, Pani Władysława Lotycz. 
Krzyż został postawiont z okazji powstania Solidarności Rolników Indywidualnych. 
Metalowy krzyż wykonał Pan Krzysztof Ratuszniak. 
Z okazji poświęcenia krzyża 7 czerwca 1981roku odbyła się uroczysta Msza Św. połowa na łące, po drugiej stronie drogi. Mszę celebrował biskup przemyski Bolesław Taborski wraz z ówczesnym proboszczem Chłopickim ks. Dominikiem Sołtysem. 
Powyższe informacje zostały zebrane przez Emilię i Eryka Tkaczyk z Jankowic na podstawie wspomnień naszej krewnej, Pani Władysławy Lotycz, mieszkanki Chłopic. 
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Zdjęcie i treść napisu – Oliwia Kalicka z kl. V SP.
„Szczęść Boże rolnikom w ich święto ludowe. Solidarność. 07.06.1981. Chłopice”
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
ZDJĘCIA PRZEMEK GILARSKI Z KL. 6 SP
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Historia Krzyża
W sierpniu 1980 powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych(NSZZ RI), jako część ruchu „SOLIDARNOŚĆ”. Na terenie naszej gminy mieszkało wielu rolników, którzy włączyli się w nurt niepodległościowy i z dużym zaangażowaniem oraz wiarą w odzyskanie wolności zakładali koła „SOLIDARNOŚĆI” Rolników Indywidualnych. Już w roku 1980, w Łowcach obok kościoła (obecnie parking)odbyła się Msza św. polowa, co spodobało się działaczom Solidarności z okolicznych wiosek i z całego powiatu. Z początkiem 1981 roku, z inicjatywy działaczy solidarności Mieczysława Kulasa z Boratyna, Mieczysława Czyża z Chłopic wraz z działaczami Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (obecnie od sierpnia 89 PSL) oraz Józefem Kureckim z Jankowic, postanowili zorganizować taką uroczystą Mszę w Chłopicach dla uczczenia 190 rocznicy Konstytucji 3-go Maja. Ta uroczystość odbyła się w Zesłanie Ducha Świętego, które było także Świętem Ludowym, dnia 07.06.1981 roku. Tablicę oraz krzyż ufundowali mieszkańcy Chłopic. Krzyż był początkowo drewniany ale po latach uległ zniszczeniu Został odnowiony przez mieszkańców i w chwili obecnej jest metalowy, ogrodzony i pomalowany na brązowo, mierzący 3 m wysokości, po bokach rosną dwa świerki, a z tyłu jedna tuja i nosi potocznie nazwę Krzyża Solidarności. Uroczystościom poświęcenia krzyża i tablicy przewodził ks. biskup Tadeusz Błaszkiewicz, który podobnie jak ordynariusz przemyski, abp Ignacy Tokarczuk, brał udział w wielu uroczystościach organizowanych przez niezależny ruch związkowy. W swoich wystąpieniach wielokrotnie wyrażał poparcie dla dążeń niezależnych środowisk wiejskich.
Tekst opracował Kacper Stasiła na podstawie wspomnień Mieczysława Czyża
Zdj. Prywatne archiwum Pana Czyża

……………………………………………

 

3. Kapliczka Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ta stara, murowana kapliczka z napisem „Pójdźcie Do Mnie Wszyscy„, stoi na posesji Państwa Żeńczak. We wnęce kapliczki znajduje się gipsowa figura Pana Jezusa.
Z opowiadań rodzinnych wynika, że kapliczkę postawił pierwszy właściciel posesji Pan Andrzej Kuźniar w podziękowaniu za uratowanie życia.
Milena Żeńczak kl. 5, SP Chłopice
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

Stara kapliczka Serca Pana Jezusa znajduje się w Chłopicach, na Murowance.
Dodała Oliwia Kalicka kl. V.

………………………………………………………

 

4. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ NIEPOKALANEJ

Przydrożna kapliczka z figurką Matki Bożej, metalowa, pomalowana wraz z ogrodzeniem na kolor niebieski, ozdobiona kwiatami.
Dodała Oliwia Kalicka kl. V.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej. Kapliczka znajduje się na tzw. „Zagumniach”, obok posesji państwa Zająców. Kapliczka ma ok 2m wysokości, jest ustawiona na metalowym słupku. Figura Matki Bożej jest w szklanej gablocie z obramowaniem metalowym. Na wierzchu znajduje się metalowy krzyż. Figura w środku otoczona jest kwiatami. Kapliczka jest ogrodzona metalowymi elementami ogrodzenia, pomalowana na kolor niebieski. W ogródku rosną kwiaty i krzew bukszpanu. Od krzyża znajdującego się na daszku kapliczki przeciągnięte są wstążki w kolorach Maryjnych. Kapliczka została wybudowana około 1930 roku. Ufundowała ją śp. Józefa Kiełt jako wotum dziękczynne za dar powołania do kapłaństwa jej brata Karola, który świecenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1937 roku. Kapliczka na początku była murowana, a sama figurę było widać przez szybkę. Z biegiem lat zaczęła niszczeć i została odnowiona przez śp Kazimierza Sęka, śp Wacława Domańskiego i jego brata Zygmunta. Po odnowieniu została poświęcona przez ks. Marka Gajdę przy udziale okolicznych mieszkańców. O wygląd kapliczki dbali okoliczni mieszkańcy szczególnie śp Janina Domańska, a obecnie zajmuje się tym pani Alicja Gilarska. Dawniej w miesiącu maju wieczorem były przy kapliczce śpiewane pieśni Maryjne i Litania Loretańska, jednak teraz ta tradycja ustała.
Dominika Gilarska kl. 6 na podstawie opowiadań babci i dziadzia.

…………………………………………………………….

 

5. KRZYŻ PRZYDROŻNY

Ten piękny, stary krzyż przydrożny znajduje się w polach, na rozstaju dróg, powyżej dzielnicy Chłopic zwanej „Figurą” (dawniej ten teren nazywano „grabina”.
Krzyż ma ok. 3 m wysokości, jest z metalu. Na nim znajduje się duża, także metalowa figura Pana Jezusa, pomalowana na srebrny kolor.
Kiedyś, jak opowiadają starsi wokół krzyża stały piękne, stare cztery dęby. Niestety wycięto je wiele lat temu, dlatego teraz krzyż stoi samotnie na niewielkim wzgórzu, nad okolicznymi polami.
Nie znam dokładnej daty powstania, było to gdzieś za życia Mariana Lisowieckiego, właściciela Chłopic i on także był fundatorem tego krzyża. Moi rozmówcy nie pamiętają z jakiej okazji ten krzyż został postawiony.
Dawniej, przed wielu laty, z kościoła w Chłopicach do tego krzyża odbywały się procesje w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli na Zielone Świątki

Opracował Szymon Duda z kl. 5, na podstawie wiadomości od starszych osób .

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

Krzyż ten znajduje się w miejscowości Chłopice. Umiejscowiony jest między polami zwanych „Grabina” blisko lasu Chłopickiego na skrzyżowaniu dróg od dzielnicy zwanej „Figura” do dawnej dzielnicy zwanej „Emilówka” gdzie znajdował się Folwark (obecnie już nie istniejący, spłonął kilka lat temu).
Krzyż ten jest z metalu ma ok 3 m wysokości. Na nim znajduje się metalowy wizerunek Pana Jezusa koloru srebrnego.
Z opowiadań rodzinnych – pierwotnie wizerunek Pana Jezusa zwrócony był twarzą w stronę Folwarku, a obecnie zwrócony jest w kierunku przeciwnym. Dawniej  wokół krzyża rosły 4 jesiony, które z biegiem czasu zachorowały, uschły i zostały wycięte w 2018 roku .
W dawnych czasach z kościoła do tego krzyża szła procesja z modlitwą o urodzaje.
Opracowali: Maciej ( Kl. VII) i Marek ( Kl. III) Kapłon na podstawie opowieści rodzinnych.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Krzyż Przydrożny znajdujący się w polach na rozdrożu dróg chłopicko-morawskich.
Zdjęcia – Karolina Najda kl. 5 SP Chłopice

…………………………………………………………………

 

6. KAPLICZKA – PAN JEZUS UKRZYŻOWANY

Kapliczka ta znajduje się w Chłopicach na posesji nr 58, przy domu należącym do państwa Lucyny i Wiesława Knap . Stoi ona w ogródku na betonowym postumencie.  Z opowiadań Pani Lucyny:  „Teściowie kupili pole na budowę domu w 1958 roku (poprzedni właściciele byli z Żurawicy ) stał tam krzyż Pana Jezusa na zawalającej się podbudowie. Teściowie uszanowali to i postawili kapliczkę na podmurówce, a na niej osadzili tamten krzyż Pana Jezusa w drewnianej obudowie. Czcimy to miejsce, ciągle poprawiamy i odnawiamy tą kapliczkę. Jest to dla nas ważne miejsce, czujemy się bezpieczniej i mamy wrażenie opieki Pana nad nami. Z opowiadań teściów wiemy, że ten krzyż to wotum wdzięczności za uratowane życie miejscowego woźnicy i jego rodziny, którzy wracali z pola. Spłoszyły się konie, pędząc w przepaść zatrzymały się w tym miejscu. Rodzina prosiła ukrzyżowanego Jezusa o pomoc.” Czas powstania pierwotnego krzyża nie jest znany…
Opracowali Marek (Kl. III) i Maciej (Kl. VII) Kapłon na podstawie opowiadania Pani Lucyny Knap.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Kapliczka Pana Jezusa Ukrzyżowanego znajduje się na posesji Państwa Knap 
Zdjęcia – Karolina Najda kl. 5 SP Chłopice

………………………………………

7. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ

Kapliczka jest umieszczona w niszy na ścianie domu nr 122 u państwa Zofii i Mariana Idzików w Chłopicach. Kapliczka powstała podczas budowy domu w latach 1970 – 1973.
Właściciele posiadają także porcelanową figurkę Maryi z Jezusem.” Jest to pamiątką rodzinna, przywieziona w 1929 roku z Truskawca, przez ich ciocię (siostra taty),  gdzie leczyła gruźlicę w tamtejszym sanatorium niestety bezskutecznie. Zmarła w wieku 25 lat”.
Opracowali: Maciej ( Kl. VII) i Marek ( Kl. III) Kapłon na podstawie opowiadania Pani Zofii Idzik.

………………………………………………..

8. KRZYŻ PRZYDROŻNY

Ten Krzyż przydrożny znajduje się w Chłopicach, obok pola Państwa Antoników, przy drodze Jarosław – Rokietnica, w pobliżu skrzyżowania z drogą do na Jankowic.
Z opowiadań dowiedziałam się, że pierwotnie w tym miejscu stał krzyż drewniany, który uległ zniszczeniu i na jego miejscu postawiono metalowy krzyż z wizerunkiem Pana Jezusa.
Wykonany został na prośbę rodziców Pani Kazimiery Antonik przez Pana S. Dańczurę w latach 70 – tych XX wieku. Krzyż ma około 2 m wysokości, postawiony jest na betonowym fundamencie i pomalowany na kolor srebrny.                                    
Julia Zygmunt kl. 3 na podstawie opowiadania Pani Kazimiery Antonik.
……………………………………………………..

9. KRZYŻ PRZYDROŻNY

Ten stary Krzyż stoi na posesji Państwa Wrucha w Chłopicach,  w dzielnicy zwanej „Sosnina”, na ostrym zakręcie drogi prowadzącej z kościoła do cmentarza .Krzyż jest metalowy pomalowany na kolor czarny, mierzy ok. 3 metrów wysokości, z metalowym wizerunkiem Pana Jezusa. Stoi Postawiony na betonowym postumencie i jest ogrodzony metalowym płotkiem. 
Z opowiadań wynika, że jest to najstarszy krzyż w naszej miejscowości. 
Milena Żeńczak kl. 5 SP Chłopice
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Krzyż ma około 3 metrów wysokości, stoi w Sośninie, na zakręcie drogi, przy domu Pana Wruchy. Pierwszy krzyż, który stal na tym miejscu pochodził jeszcze z czasów sprzed pierwszej wojny światowej. Był żeliwny umieszczony na betonowym słupku. Niestety z biegiem lat uległ zniszczeniu. Obecny właściciel Pan Wrucha postawił nowy metalowy krzyż, ale wizerunek Pana Jezusa został przeniesiony ze starego krzyża. Jest jednym z niewielu wizerunków, gdzie Pan Jezus nie ma opuszczonej głowy tylko trzyma ją prosto.
Julia Pieszo kl. 8 na podstawie opowiadań Pana Ludwika Ciołka 

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

Przydrożny krzyż
Za lasem, tam gdzie drogi się schodzą
Stary krzyż rozłożył swe ramiona
I na ziemię Jezus z niego patrzy
Gdy w swym bólu na drzewie tam kona.
Patrzy ciągle na las ten zielony
I na chude kartofli poletko
I na zboże co w makach tak piękne
Patrzy Jezus, choć cierpieć nielekko.
Kiedyś ludzie ten krzyż postawili
By im drogę pokazywał stale
Jak nie zbłądzić czy to noc, czy śniegi
Więc wskazywał, wciąż mówił wytrwale.
I latami pokazywał drogę
Tam przybity do krzyża rekami
Lecz nikt dziś już na krzyż ten nie patrzy
Bo świat chodzi innymi drogami.

 

Krzyż przydrożny znajduje się w Chłopicach, na działce Pana Władysława Wrucha. Krzyż ma ok. 3 m wysokości jest metalowy ,umieszony na betonowym postumencie, pomalowany na kolor czarny. Otoczony niskim kłótym płotkiem koloru czarnego, a obok rosną róże. Po lewej stronie zasadzone są 4 drzewa iglaste. Za krzyżem stoi stodoła, a po prawej stronie na niewielkim wzgórzu dom. Krzyż oddalony jest od drogi ok. 2m.
Nie znamy daty powstania Krzyża ponieważ żyjący P. Władysław tego nie pamięta, ale wiemy, że było to po I wojnie światowej. Działka wraz z krzyżem została zakupiona pod budowę domu przez Tomasza Wrucha, jego teścia. Teść P. Władysława kupił działkę pod budowę domu od trzech sióstr .
W roku 1985-1986 za stodołą rosły brzozy. Podczas silnej burzy jedna z brzóz spadła na figurkę Pana Jezusa, uszkadzając ją, uszkodziła także fundament  wraz z krzyżem.
Krzyż i fundament w zaistniałych okolicznościach zostały zmienione, przez obecnego właściciela. Z oryginalnego krzyża została figurka Pana Jezusa i ogrodzenie (P. Władysław szacuje, że maja ok. 250 lat ?).
Przydrożny Krzyż został poświęcony po odnowieniu przez obecnego właściciela, przez Kustosza Parafii w Chłopicach, ks. Dominika Sołtysa podczas uroczystej procesji w niedziele.
Fundamenty tego krzyża skrywają tajemnicę w sposób dosłowny ponieważ, w ich wnętrzu jest butelka, w której prawdopodobnie są informacje o okolicznościach powstania i fundatorach opisywanego krzyża.
Mam nadzieje ze kiedyś się tego dowiemy.
Ten Krzyż przydrożny na ostrym zakręcie, przez te wszystkie lata witał niejednego pieszego, rowerzystę, traktorzystę ……wielu z nas kłaniało mu się spuszczając głowę i niejedne ręce krzyżowały się oddając mu cześć.

Tekst opracował Wiktor Szajdecki Kl. I,  wspólnie z mamą na podstawie ogromnej wiedzy i wspomnień Władysława Wrucha.

………………………………………………..

10. Krzyż Przydrożny

Krzyż ten stoi przy drodze głównej do Jarosławia, w dzielnicy Chłopic zwanej „Murowanka”. Krzyż jest drewniany umieszczony na betonowym postumencie, pomalowany na brązowo, ozdobiony kwiatami. Ogrodzony niskim drewnianym płotkiem.
Że opowiadań wynika, że krzyż prawdopodobnie stoi na grobie niejakiego Plecha Kalemana, pochodzącego z Węgier. 
Milena Żeńczak kl. 5, SP Chłopice

……………………………………………

11. KRZYŻ MISYJNY

Opracował Oliwier Szylar kl. 5

……………………………………………………….

12. KRZYŻ PRZYDROŻNY

Opracował Oliwier Szylar kl. 5

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

Ten krzyż przydrożny nazywają „krzyżem za golfrydem”. Znajduje się przy drodze biegnącej przez pola od Kościoła Parafialnego w Chłopicach do sąsiadującej miejscowości Morawsko.
Ma ok. 3 m wysokości, wykonany z 2 belek metalowych. Jedna belka jest dużo grubsza od drugiej i jest ścięta do połowy.
Na dłuższej, węższej belce jest umieszczony krzyż metalowy w srebrnym kolorze. Pod główna figurką Pana Jezusa jest przywiązana metalowym drutem jeszcze jedna figurka pęknięta na pół. Obok krzyża rosną 3 lipy. Dziadkowie twierdza, że krzyż ma ok. 70-80 lat.
Oryginalny Krzyż miał oczywiście tylko jedną figurkę, dziadkowie sadza, że druga została dodana przez nieznana osobę.
Prawdopodobnie krzyż powstał po II wojnie światowej a fundatorami byli Janina i Stanisław Pels z Morawska. W tamtych czasach do nich właśnie należała większość okolicznych pól. Niestety nikt z rodziny tych Państwa już nie żyje.
Opis powstał na podstawie opowiadań Stanisławy i Władysława Jaworskich.
Opracował Wiktor Szajdecki Kl. I wspólnie z mamą.

…………………………………………………………………

13. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ

Drewniana kapliczka Matki Boskiej. Znajduje się u państwa Zubów w ogródku przydomowym, numer domu 74. Kapliczka zbudowana jest z drewna, jej wysokość to ok. 2m. Projekt wymyślił Jan Zub. Matkę Boską wyrzeźbił pan Jerzy Jankowski. Resztę kapliczki wykonał pan Kazimierz Niziołek. Powstała w roku 2000. Ufundowana przez Jana Zub. Powstała jako dar wdzięczności za szczęśliwą operację córki Iwony.
Julia (kl.2) , Ola (kl. 0) Błaszczak

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Opracował Oliwier Szylar kl. 5

……………………………………………………………..

14.KRZYŻ

Opracował Oliwier Szylar kl. 5

………………………………………

15. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ NIEPOKALANEJ

Kapliczka w niszy budynku, z figurą Matki Boskiej, znajduje się w domu państwa Michałowskich w Chłopicach pod numerem siódmym. Figurka Matki Bożej ma około 30 cm wysokości, wykonana jest z gipsu, umieszczona jest na głównej ścianie od strony drogi w specjalnej ozdobnej zamykanej wnęce z ozdobnym oświetleniem .
Figurka otoczona jest kwiatami, dawniej była umieszczona pomiędzy dwoma sosnami. Czas powstania – 1964 r; Fundatorzy – poprzedni właściciele domu Antoni i Wiktoria Wrucha; Okoliczności powstania – podczas budowy domu
Opracowały: Kinga Mazur i Magdalena Michałowska klasa 8 na podstawie opowiadań syna byłego właściciela świętej pamięci Henryka Wruchy, Wandy i Roberta Michałowskich oraz sąsiadów Anny i Wawrzyńca Kościk.

…………………………………………

16. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ NIEPOKALANIE POCZĘTEJ

Kapliczka umieszczona jest w niszy, na budynku. Jest to wizerunek Maryi. Znajduje się w Chłopicach, u państwa Oważany, nr domu 161. Ta wnęka na wizerunek Matki Boskiej powstała w 1968r., gdy moja prababcia Julia i pradziadek Andrzej budowali dom. Figurka Matki Boskiej znajduje się w tym samym miejscu od początku istnienia tego domu. Teraz o tę kapliczkę dbają moja ciocia i wujek.
Opracowały Kinga Mazur i Magdalena Michałowska Klasa 8 SP.

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

Dom z kapliczka został wybudowany w 1968 roku przez Julię i Andrzeja Iwosę. W 2014 roku, ze względu na zewnętrzny remont domu, figurka Matki Bożej została zmieniona przez Tadeusza i Marię Oważany na mniejszą (poprzednia była znacznie większa).
Tekst opracował Wiktor Szajdecki Kl. I wspólnie z mamą.

………………………………..

17. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ

Kapliczka jest umieszczona w niszy, na ścianie domu numer 172, w Chłopicach, należącym do Państwa Danuty i Janusza Jaworskich . Wewnątrz niszy znajduje się figurka Matki Bożej. Kapliczka powstała podczas budowy domu, w 1967 i została ufundowana przez Helenę i Józefa Jaworskich. W 2008 roku kapliczkę odnowiono staraniem obecnych właścicieli. Zakończenie odnowy nastąpiło na Święta Bożego Narodzenia tegoż roku, i w związku z tym nad kapliczka została umieszczona gwiazda betlejemska.
Tekst opracował Wiktor Szajdecki Kl.I wspólnie z mamą

……………………………………………..

18. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ NIEPOKALANEJ

Ta piękna kapliczka z figurą Matki Bożej umieszczona jest po prawej stronie budynku należącego do Gminy Chłopice. To największa figurka Matki Najświętszej w naszej okolicy. Wysokość figurki to 45 cm, a sama wnęka ma ok. 60 cm. Niepokalana otoczona jest pięknymi niebieskimi kwiatami. Kapliczkę Matki Bozej zakupila Pani Kazimiera Cena i o nią dba do dnia dzisiejszego. 
Z opowieści mieszkańców Chłopice kapliczka powstała w czasie wybudowania samego budynku, czyli po I wojnie światowej. Ten budynek pełnił od powstania wiele funkcji publicznych, tuż po I wojnie światowej był tu sklep, później Urząd Gminy, poczta a ostatnio Ośrodek Zdrowia. Obecnie stoi pusty i jest wykorzystywany przez Gminę do różnych bieżących potrzeb. Podczas II wojny Światowej budynek był schronieniem dla Żydów.
Tekst opracował Wiktor Szajdecki Kl. I wspólnie z mamą.

…………………………………………….……………………

19. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ

Ta piękna Matka Boża umieszczona jest w niszy, na ścianie domu u Państwa Stanisławy i Władysława Jaworskich w Chłopicach pod numerem domu 125. Powstała podczas budowy domu w latach 1976-1977 roku. Figurka Matki Bożej została umieszczona podczas przeprowadzki w roku 1978. Dla dziadków ta data jest szczególną pamiątką, ponieważ w tym czasie Jan Paweł II został papieżem.
Opis powstał na podstawie opowiadań Stanisławy i Władysława Jaworskich.
Opracował Wiktor Szajdecki Kl. I wspólnie z mamą.

 

Mieszkańcy jednogłośnie mówią, że kapliczki powstałe we wnękach, na domach miały(mają) funkcje opiekuńczą. Twierdzą, że Matka Boża chroni (chroniła) przed wszystkimi nieszczęściami jak burze, wichry, pożary. Ludzie nie wyobrażają sobie, aby ich tam nie było. Czują się spokojniej we własnym domu, ponieważ Matka Najświętsza ochrania ich swoim płaszczem.
Przyglądając się obecnym zabudowaniom, nowym budynkom, można stwierdzić, że kapliczki nie są już budowane, co gorsza, często podczas remontu domów są likwidowane, a nisze po nich zostają całkowicie zabudowywane.
Nadzieją jest to, że w obecnych czasach powstają jednak nowe kapliczki, szczególnie w ogrodach, na posesjach i przed domami. I niech tak będzie na chwałę Boga i Jego Najświętszej Matki.

……………………………………………………..

20. KAPLICZKA MATKI BOŻEJ

Kapliczka Matki Bożej znajduje się na posesji u państwa Pobuta. Kapliczka jest wykonana z gipsu , otoczona jest kwiatami. Powstała około 10 lat temu na prośbę Pani Janiny.
Zdjęcie i opracowanie – Karolina Najda kl. 5 SP Chłopice

……………………………………………………….

21. KRZYŻE, KAPLICE I POMNIKI W OTOCZENIU KOŚCIOŁA W CHŁOPICACH

  • KRZYŻ MISYJNY

    ……………………………………………….

  • KAPLICZKA ŚW. ANTONIEGO

………………………………………………………..

  • PIETA WG MICHAŁA ANIOŁA

    …………………………………………………..

  • KAPLICZKA ŚW. JÓZEFA

    ………………………………………………………

  • KAPLICZKA MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

………………………………………………….

  • GROTA MATKI BOŻEJ NIEPOKALANIE POCZĘTEJ

……………………………………………………………..

  • POMNIK ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

    ……………………………………………………………….

  • FIGURA PANA JEZUSA

    ………………………………………………………..

  • POMNIK – KRZYŻ BOHATERÓW WOJENNYCH